W trakcie trwania małżeństwa małżonkowie obopólnie zaspokajają potrzeby swojej rodziny - wspólnie ponoszą koszty utrzymania, wychowują potomstwo, dbają o gospodarstwo domowe. Podczas rozwodu sąd orzeka, który z małżonków jest odpowiedzialny za rozkład pożycia małżeńskiego - nie rozstrzyga tego jedynie w przypadku, gdy małżonkowie zgodnie wnoszą o rozwód bez orzekania o winie. Kwestia alimentów na byłego małżonka jest uzależniona od tego, czy któraś ze storn została uznana za wyłącznie winną rozpadu małżeństwa oraz w jakiej sytuacji majątkowej się znajduje.
Wina wyłączna małżonka
W przypadku, gdy jeden z małżonków został uznany przez sąd za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego, a orzeczenie rozwodu znacznie pogorszyło sytuację materialną niewinnego małżonka, sąd może zobowiązać małżonka winnego do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego. Małżonek niewinny nie musi znaleźć się w stanie niedostatku, wystarczy wykazanie istotnego pogorszenia sytuacji materialnej. Występowanie tej przesłanki określane jest poprzez porównanie obecnej sytuacji małżonka niewinnego z sytuacją, która istniałaby, gdyby małżeństwo nie zostało zakończone.
Alimenty w przypadku rozwodu bez orzekania o winie lub w przypadku winy obopólnej
W myśl artykułu 60 § 1 k.r.o. małżonek rozwiedziony, który znajduje się w niedostatku może żądać od byłego małżonka dodatkowych środków utrzymania, nawet jeżeli drugi małżonek nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia. Sąd podczas orzekania alimentów bierze pod uwagę możliwości zarobkowe i majątkowe osoby zobowiązanej do płacenia alimentów na rzecz byłego małżonka. Pod pojęciem niedostatku należy rozumieć np. sytuację zaistnienia choroby, utraty pracy, braku środków na zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb życiowych. Małżonek zobowiązany do płacenia alimentów musi dostarczać środków na niezbędne potrzeby drugiej strony, jednakże nie oznacza to, że małżonkowie mają żyć na takiej samej stopie życiowej.
Jak długo trwa obowiązek alimentacyjny na rzecz byłego małżonka?
- w przypadku orzeczenia winy wyłącznej - do momentu zawarcia przez byłego małżonka nowego związku małżeńskiego,
- w przypadku braku orzeczenia o winie lub przy winie obu stron - do momentu zawarcia przez byłego małżonka nowego związku małżeńskiego, lub po upływie 5 lat, z zastrzeżeniem, że w przypadku wystąpienia wyjątkowych okoliczności sąd może przedłużyć ten termin na wniosek uprawnionego do pobierania alimentów.
Źródło: PoradnikPrzedsiębiorcy